PnWtŚrCzPtSbNd

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

PnWtŚrCzPtSbNd

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

PnWtŚrCzPtSbNd

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

Modelowa współpraca
16/06/2017

Zarządzająca Kampusem Wielickim spółka Powiatowy Park Rozwoju podpisała porozumienie z Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wieliczce. Dokument sygnowali prezes spółki Michał Roehlich oraz dyrektor szkoły Maciej Filiciak. Patronuje mu starosta wielicki Jacek Juszkiewicz.



 Porozumienie formalizuje współpracę pomiędzy oboma podmiotami, która rozpoczęła się we wrześniu 2014 r. W pierwszym etapie ograniczała się do zaangażowania uczniów przy realizacji usług gastronomicznych świadczonych przez Bistro Kampus. - Projekt współpracy został poparty przez dyrektora PCKZiU Macieja Filiciaka ze względu na korzyści płynące dla szkoły i uczniów mogących zdobyć doświadczenie zawodowe. Z drugiej strony przez prezesa PPR, który dostrzegł w tym działaniu możliwość stworzenia zespołu wyszkolonych pracowników znających doskonale kampus i zarazem środowisko lokalne – wyjaśnia Anna Szczucińska, nauczycielka przedmiotów turystycznych i hotelarskich w PCKZiU.

Początkowo pracę na zasadzie wolontariatu podjęło kilka uczennic. Szybko okazało się, że sprawdziły się jako personel i zastąpiły pracowników zewnętrznych zatrudnianych do obsługi imprez.

Wraz ze wzrostem liczby organizowanych w kampusie wydarzeń, rosło zapotrzebowanie na młodych pracowników. Sami uczniowie zaczęli zgłaszać się z pytaniami o pracę. Poszerzył się również zakres współpracy. Do szefa gastronomii Marcina Łowczynowskiego dołączyli kierownik obiektu Bartłomiej Zakrzewski oraz koordynator ds. sportowych Agnieszka Piotrowska. Młodzież podjęła pracę przy obsłudze organizowanych eventów zarówno w kampusie, jak i poza jego murami.

W 2014 r. pracowało 34 uczniów. Rok później było ich już 56. W następnym 74. Obecnie zatrudnionych jest 60 osób. Szacuje się, że liczba ta wzrośnie do 100. W 2016 r. wartość zawartych z nimi umów wyniosła ponad 41 tys. zł.

- Przy ciągle rosnącej skali współpracy zaistniała potrzeba jej sformalizowania i uregulowania zasad kooperacji PPR i PCKZiU – tłumaczy Anna Szczucińska. Stało się to dokładnie 7 kwietnia 2017 r. kiedy to podpisano porozumienie o współpracy.

Zgodnie z jego zapisami opiera się ona na obopólnych korzyściach. Uczniowie PCKZiU mają możliwość wykorzystania wiedzy i umiejętności zdobytych w toku edukacji szkolnej oraz zdobycie praktycznego doświadczenia zawodowego podczas organizowanych przez PPR eventów. Z kolei PPR dzięki współpracy ze szkołą zapewnia obsługę eventów i imprez towarzyszących.

Na koordynatora współpracy wskazano Annę Szczucińską, która wyznacza do niej uczniów, biorąc pod uwagę ich dostępność, doświadczenie zawodowe, wyniki w nauce czy też predyspozycje poszczególnych osób.

W pierwszej kolejności angażowani są uczniowie z kierunków technik: obsługi turystycznej, hotelarstwa, żywienia i usług gastronomicznych, którym taka współpraca zapewnia zdobycie doświadczenia zawodowego zgodnego z wybranym kierunkiem kształcenia.

Uczniowie odbywają najpierw wolontariat. Po nim młodzież pracuje na umowę zlecenie. Uczniowie ze starszych klas przyuczają do pracy nowych uczniów. Niektórzy wolontariusze są wynagradzani od pierwszego dnia pracy, inni muszą dłużej na nie zapracować. Wszystko zależy od stopnia zaangażowania. Dla młodych ludzi jest to bardzo motywujące i pokazuje, że warto się starać i dobrze pracować.

Praca w Kampusie pozwala też uczniom na rozpoczęcie pracy zawodowej w znajomym środowisku, pod okiem nauczyciela a następnie korzystając z tego doświadczenia podejmują pracę w innych placówkach. Zatrudniani są nie tyko obecni uczniowie, ale też i absolwenci szkoły, którzy pracują w weekendy przy imprezach okolicznościowych lub odbywają praktyki studenckie.


- Cieszę się, że Powiatowy Park Rozwoju wypracował taką formę współpracy z Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, który ma swoją siedzibę w Kampusie Wielickim. Jest to rzadki przykład kooperacji dającej wymierne korzyści wszystkim jej uczestnikom.

Młodzież ma możliwość zdobycia praktyk na terenie kampusu, a więc miejsca nauki. Do tego w zawodach, w których się kształci. Cały ten proces mogą śledzić uczący ją nauczyciele i jednocześnie udoskonalać go.

Z drugiej strony kampus staje się miejscem nie tylko nauki, ale także pracy. Uczą jej ludzie, którzy są menadżerami, mają w tym zakresie duże doświadczenie, są więc gwarantem właściwego kształcenia praktycznego.

Dla mnie osobiście to bardzo ważna działalność, ponieważ przez nią Kampus Wielicki włącza się w proces szeroko rozumianej edukacji młodych ludzi. Młodzież buduje doświadczenie, zdobywa umiejętności i otrzymuje wynagrodzenie. Jest to idealny model realizowany tylko i wyłącznie w Kampusie Wielickim. Jesteśmy w tym zakresie prekursorami - Michał Roehlich, prezes spółki Powiatowy Park Rozwoju.








 
powrót

OFERTA

Powiat Wielicki Gmina Wieliczka Solne Miasto Wielickie Centrum Kultury