PnWtŚrCzPtSbNd

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

PnWtŚrCzPtSbNd

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

PnWtŚrCzPtSbNd

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

NAJBLIŻSZE WYDARZENIA
Perły są piękne
31/01/2018

Tymi słowami rozpoczął starosta wielicki Jacek Juszkiewicz galę wręczenia nagrody Perła Powiatu Wielickiego za 2017 rok. Tradycyjnie już przyznano ją w pięciu kategoriach: gospodarka, kultura, sport, obszar społeczny oraz całokształt działalności. - W perłach kryje się szlachetność, czar, wyjątkowość. Nic dziwnego, że cechy te przeniesiono na ludzi. Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że ktoś lub coś jest perłą. Tak jest również w naszym przypadku, naszych Pereł Powiatu Wielickiego. W tym roku spotykamy się po raz dziewiąty. To na tyle długi okres czasu, że możemy mówić już o pewnej tradycji związanej z tym wydarzeniem. Jednak każdego roku ma ono niepowtarzalny charakter. Tak jak jedna perła niepodobna jest do drugiej, tak i nasze perły są wyjątkowe i niepowtarzalne – stwierdził Jacek Juszkiewicz.

- Związana z Niepołomicami, pianistka i śpiewaczka operowa. Wieloletnia kierownik artystyczna oraz prezes Towarzystwa Miłośników Muzyki i Śpiewu im. Stanisława Moniuszki. Założycielka chóru “Cantata”, zespołu dziecięcego “Perełki” oraz zespołu kameralnego “Pro-Arte”. Dzięki jej staraniom w Niepołomicach powstało społeczne ognisko muzyczne będące bazą dla późniejszej szkoły muzycznej. Świętująca w tym roku 60-lecie pracy artystycznej i pedagogicznej – zapowiedział pierwszego laureata Michał Łanuszka.

Nagrodę w kategorii kultura otrzymała Aleksandra Polak. – Jestem wzruszona tą nagrodą i dziękuję za to niezwykłe wyróżnienie – powiedziała artystka.

- Cieszę się, że taka mała firma została zauważona i doceniona. Tę nagrodę chciałbym zadedykować mojemu zmarłemu przed tygodniem bratu Staszkowi, który był radnym powiatu wielickiego – mówił Szczepan Gawor, właściciel firmy Gawor Wędliny.

- Wyróżniona w kategorii gospodarka firma działa od prawie 30 lat. Tajniki wyrabiania wędlin są przekazywane z ojca na syna. W procesie produkcji nie stosuje żadnych sztucznych konserwantów, metody produkcji niezmiennie oparte są przede wszystkim na pochodzeniu mięsa od lokalnych hodowców, wykorzystaniu naturalnego dymu w procesie wędzenia oraz doborze przypraw. Smak produktów został potwierdzony między innymi: Grand Prix w konkursie Małopolski Smak, oznaczeniem ARGO Polska, medalem Smaki Regionów oraz certyfikatem Jakość i Tradycja – napisano w laudacji.

Za działalność społeczną uhonorowano Marię Kmiecik, założycielkę Zespołu Charytatywnego w Parafii św. Klemensa w Wieliczce, który w minionym roku obchodził 50-lecie swojej działalności. Przez cały czas swojej działalności Zespół niesie pomoc osobom chorym, potrzebującym i samotnym. Laureatka została uhonorowana między innymi papieskim orderem Pro Ecclesie et Pontiffice oraz Odznaką Honorową Królewskiego Górniczego Wolnego Miasta Wieliczka. Kobieta i wielkim sercu i jeszcze większej empatii.

Sportowcem roku został Waldemar Kluza, który jest jedną z najważniejszych postaci związanych z Górskimi Samochodowymi Mistrzostwami Polski. Na podium tej imprezy stawał on wielokrotnie, a w roku minionym został Rajdowym Mistrzem Polski GSMP. Wygrał aż 8 z 14 rund w całym cyklu. Rok 2017 był dla laureata niezwykle udany, ale w swoim dorobku ma także tytuł Rajdowego Wicemistrza Polski 2010. – To wielka radość, że ktoś docenił moją pasję, której oddaję się od siedmiu lat. „Perła” jest dla mnie bardzo cenna, stanie przy sportowych trofeach, o które walczyłem – podkreślił mistrz Polski.

– Najmłodszy z laureatów tej nagrody, aktualny arcymistrz szachowy Jan Krzysztof Duda miał 11 lat, gdy ją odbierał. Słowa te nabiorą szczególnego znaczenia w czasie dzisiejszej gali… - powiedział nieco tajemniczo na wstępie starosta Jacek Juszkiewicz. - Laureat jest prawdziwą skarbnicą wiedzy, wspomnień i historii związanych z Wieliczką, mieszka tu od przeszło 90 lat. Jest malarzem w swoich pracach uwieczniającym między innymi Wieliczkę i powiat wielicki. Jego prace pokazywano na ponad 50. wystawach. Jak sam mówi „to pasja malowania daje mi radość życia” – wyjaśnił słowa starosty Michał Łanuszka.

Henryk Kozubski, który otrzymał Perłę Powiatu Wielickiego za całokształt działalności skończył w grudniu 106 lat. Nic dziwnego, że zgotowano mu owację na stojąco. Wiele osób nie mogło uwierzyć, że ma on tyle lat. W pamięci pozostanie z uniesioną ręką i wykrzyczanymi wręcz słowami podziękowania stojącemu obok staroście za wyróżnienie „Perłą Powiatu Wielickiego”.

Gwiazdą wieczoru był Grzegorz Turnau, który zaczarował publiczność swoimi piosenkami.

Perły Powiatu Wielickiego 2017 były wyjątkowe również pod względem frekwencji. W Kampusie Wielickim zgromadziły rekordową jak do tej pory widownię.

(BP)
 
powrót

OFERTA

Powiat Wielicki Gmina Wieliczka Solne Miasto Grupa Moon CKiT Wieliczka