PnWtŚrCzPtSbNd

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

PnWtŚrCzPtSbNd

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

PnWtŚrCzPtSbNd

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

Turystyka regionalna
przyszli fachowcy uczą się dziś w Europie
02/12/2016

Projekt realizowany przez Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wieliczce. W trwającym od grudnia 2014 roku do listopada 2016 roku projekcie uczestniczyło 39 osób.





Głównym celem projektu było zmniejszenie niedopasowania podstawy programowej w nauczaniu zawodowym do aktualnych potrzeb rynku pracy. Chodziło o zwiększenie liczby zajęć praktycznych odbywanych przez uczniów. Te zorganizowano w Niemczech. Uczestnicy projektu zdobywali umiejętności posługiwania się językami niemieckim i angielskim poprzez kontakt ze współpracownikami oraz zagranicznymi gośćmi hoteli i restauracji, w których odbywali praktyki – wyjaśnia Olga Dudek, koordynatorka projektu z ramienia PCKZiU w Wieliczce.

W projekcie wzięła udział młodzież ucząca się w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wieliczce. Osoby w wieku 17-20 lat, zarówno uczniowie jak i absolwenci szkoły z kierunków technik hotelarz, technik obsługi turystycznej oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. Zostali oni podzieleni na 2 grupy po 16 osób każda oraz oddzielną 7 osobową grupę absolwentów.

Projekt odbywał się w dwóch etapach. Pierwszy realizowany był w PCKZiU i obejmował przygotowanie do zagranicznego stażu. W jego ramach uczniowie uczestniczyli w obozie językowym oraz zajęciach językowych w szkole, treningach grupowych oraz warsztatach kulinarnych, z zakresu udzielania pierwszej pomocy i autoprezentacji. Drugi miał miejsce w Niemczech i obejmował 4 tygodniowe praktyki dla uczniów oraz 8 tygodniowe w przypadku absolwentów.

Praktyki odbywały się w restauracjach, gdzie młodzież uczyła się nakrywać do stołu, polerować sztućce i szklanki, przystrajać sale, przyjmować zamówienia, przygotowywać zimne i ciepłe napoje, porządkować miejsce pracy. Kolejnym miejscem była kuchnia, a w niej krojenie warzyw i owoców, przygotowywanie „szwedzkiego stołu”. Praktyki w hotelu obejmowały pracę w recepcji czyli: witanie gości, informowanie ich o atrakcjach regionu oraz w części hotelowej, gdzie przygotowywano pokoje na przyjęcie gości, uczono się obsługi urządzeń technicznych oraz dekorowania pokoi i pomieszczeń hotelowych i restauracyjnych.

Oprócz umiejętności praktycznych w zakresie obsługi gości, młodzież doskonaliła swoje kompetencje językowe oraz informatyczne związane z posługiwaniem się sprzętem komputerowym zarówno w czasie przygotowania do stażu jaki w czasie jego trwania. Nie bez znaczenia pozostaje zdobycie wiedzy o kulturze i historii Niemiec oraz mentalności, sposobie życia i pracy obywateli tego kraju.

Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali potwierdzenia udziału w warsztatach przygotowawczych do wyjazdu zagranicznego oraz certyfikaty europejskie: Europass Mobilność, Europass Paszport Językowy oraz certyfikat od koordynatorem działań na terenie Niemiec - firmy Siegmundsburger Haus Werraquelle GmbH.

Dodatkowo otrzymali kartę potwierdzającą nabycie umiejętności w ramach ECVET, która została wcześniej opracowana indywidualnie dla każdego uczestnika. Potwierdza ona opanowanie przez niego danych czynności stażowych wraz z konkretną liczbą punktów ECVET.

Wszystkie dokumenty posłużą uczestnikom podczas szukania przez nich pracy w Polsce lub za granicą i poświadczą o ich kompetencjach i właściwym przygotowaniu do pracy na stanowisku, o które będą się ubiegać.

W projekcie wzięli udział również opiekunowie uczniów. Także oni rozwinęli swoje kompetencje oraz zdolności wychowawcze. Mieli okazję obserwować pracę w niemieckich przedsiębiorstwach i zdobyli wiedzę dotyczącą dualnego kształcenia zawodowego w Niemczech.

- Dla Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wieliczce był to ważny projekt. Dzięki niemu rozszerzy ono swoją ofertę edukacyjną i będzie i będzie kontynuował współpracę międzynarodową szkoły. Szkoła przywiązuje wagę do ciągłego ulepszania oferty edukacyjnej i móc zapewnić młodym ludziom dobry start w dorosłe życie – podkreśla Maciej Filiciak, dyrektor Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wieliczce.

Projekt został zrealizowany przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus+.
Publikacja sfinansowana z funduszy Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+. Publikacja została zrealizowana przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko jej autorów i Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za jej zawartość merytoryczną.








 
powrót

OFERTA

Powiat Wielicki Gmina Wieliczka Solne Miasto Wielickie Centrum Kultury