PnWtŚrCzPtSbNd

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

PnWtŚrCzPtSbNd

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

PnWtŚrCzPtSbNd

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Umysł przyłapany na…
sprytnych sztuczkach i podstępach
24/09/2016

Z umysłem jest jak z kosmosem. Ciągle nieodkryty i pełen tajemnic, a do tego złudny. Coś o nim wiemy, w końcu stanowi fundament ludzkiej egzystencji. Posługujemy się nim na co dzień w przekonaniu, że wiemy co robimy. A jednak płata on figle. Przekonuje o tym wystawa „Umysł przyłapany”, która zostanie zaprezentowana przez Centrum Nauki Kopernik w czasie Wielickiego Festiwalu Nauki.



Składa się na nią piętnaście interaktywnych eksponatów. To, że będzie ciekawa widać na pierwszy rzut oka. Oceńcie sami.

POD RZĄDAMI EMOCJI.
Obiektywnie patrzysz na świat? Naprawdę?
Zostań scenarzystą: zdecyduj, jak powinien zakończyć się film. Czy muzyka, którą usłyszysz, będzie miała jakiś wpływ na Twoją decyzję? Eksponat pokazuje, jak wielki wpływ na ocenę sytuacji mogą mieć emocje.

MIĘDZY ZMYSŁAMI
Chcesz posłuchać? Nadstaw łokieć!
Na co dzień się nad tym nie zastanawiasz, ale całe Twoje ciało przenosi dźwięki. Przetestuj swój łokieć i przekonaj się, że może być sprawnym przedłużeniem Twojego ucha. Eksponat zachęca, by wychodzić poza utarte ścieżki myślenia.

WYGINAJ ŚMIAŁO CIAŁO
Reagujesz jak automat? I bardzo dobrze!
Zadaniem dwóch osób jest utrzymanie się na równoważni. Ale czy skupienie się na zadaniu pomoże im, czy utrudni jego wykonanie? Eksponat uświadamia, że czynności wykonywane odruchowo okazują się zaskakująco trudne, gdy poddasz je świadomej kontroli.

POCHWAŁA AUTOMATYZMU
Czytasz z łatwością? Kiedyś było znacznie trudniej!
Przed Tobą zadanie odszyfrowania prostych słów zapisanych alfabetem Braille’a. Z takim samym trudem kiedyś uczyłeś się czytać. Eksponat przypomina, że pewne automatyczne czynności niezmiernie ułatwiają nam życie.

NIE WIERZ WŁASNYM OCZOM!
Zmysły potrafią Cię nieźle oszukać.
Zbudować wieżę z klocków, ułożyć puzzle, posortować kształty? Łatwe? A co, jeśli założysz okulary, które przestawiają prawą i lewą stronę? Eksponat pozwala przekonać się, jak trudno ignorować sygnały rejestrowane przez wzrok, który jest Twoim dominującym zmysłem.

HULAJ NOGA!
Trudna sztuka postępowania wbrew sobie.
Skręcasz kierownicę w lewo, a hulajnoga Cię nie słucha. Działa na odwrót. Chyba musisz nauczyć się jeździć na niej od nowa. Eksponat uświadamia, jak ciężko przezwyciężyć czynności zautomatyzowane.

CHYBISZ? TRAFISZ?
Przyzwyczajasz się szybciej, niż myślisz!
Gdy patrzysz przez okulary zmieniające kąt widzenia, trafienie piłką do kosza nie jest wcale proste. Ale jeszcze trudniej trafiać po zdjęciu okularów. Eksponat pokazuje, jak szybko mózg uczy się interpretować to, co widzi oko.

MISTRZOWIE SZYBKIEGO ZAPAMIĘTYWANIA
Szympansy górą! Gdy trzeba coś błyskawicznie zapamiętać, radzą sobie lepiej niż ludzie.
Wyobraź sobie, że momentalnie zapamiętujesz całą stronę tekstu lub bardzo długi ciąg cyfr. Są tacy, którzy to potrafią. Ty też do nich należysz. Pamiętasz wszystko, jednak tylko przez chwilę. Sprawdź to.9

SUPERKRÓTKA PAMIĘĆ
Masz dobrą pamięć? Tak. I to niejedną!
Postaraj się przeczytać tekst, słuchając echa własnych słów. Czy rozpraszające bodźce utrudniają Ci płynnie się wypowiadać? Eksponat pozwala zrozumieć działanie pamięci krótkotrwałej.

POLOWANIE NA KROPKI
Czy wiesz, co widzisz?
Jak najszybciej zgadnij, jaki kształt odwzorowują kropki rozrzucone na ekranie. Czy zadanie będzie prostsze, gdy kropki zaczną się poruszać? Eksponat pokazuje, w jaki sposób umysł nadaje znaczenie temu, co widzisz.

I TY MOŻESZ ZOSTAĆ FAKIREM
Oceniasz na podstawie swych wcześniejszych doświadczeń. Nie zawsze trafnie.
Przed Tobą krzesło z wbitymi gęsto gwoździami i zaproszeniem: „Usiądź wygodnie”. Eksponat dowodzi, jak silne są stereotypy i jak często się nimi kierujemy.

ZABAWA W CIEPŁO-ZIMNO
Czy termometry mogą kłamać?
Przyłóż dłoń do ciepłych, a potem zimnych płytek. Temperatura, którą odczujesz, będzie wynikiem porównania wcześniejszych i późniejszych bodźców. Eksponat zachęca do zastanowienia się, jak duży wpływ na naszą ocenę mają znane już wzorce.

ZŁAP MNIE, JEŚLI POTRAFISZ
Skąd się bierze refleks?
Skąd wiesz, w jaki sposób i na jakiej wysokości łapać spadające jajko? Eksponat przedstawia działanie pamięci sensorycznej, która pozwala zapamiętać, jakim ruchem spada obiekt.

TO SZCZEGÓŁ! ALE MOŻE MIEĆ ZNACZENIE
Twarz jest jak otwarta księga, czytaj ją z uwagą.
Oto twarz. Coś tu jednak jest nie tak: gdy jest odwrócona do góry nogami, wydaje się uśmiechnięta, ale po przekręceniu do naturalnej pozycji jej usta wykrzywia nieprzyjemny grymas. Eksponat uświadamia, że kontekst jest potrzebny do właściwego odczytania znaczeń.

LUDZKI MÓZG
Poznaj mózg – to dzięki niemu radzisz sobie z doświadczeniami na naszej wystawie!
Przed Tobą Twój mózg. No, prawie. To jego trójwymiarowy model. Spróbuj go złożyć, jak układankę, poznaj wszystkie jego części. Prawda, że jest piękny? 18

ŁAMIGŁÓWKI
Liczą się tylko nietypowe rozwiązania!
Zapraszamy do stołu, poczęstuj się łamigłówką. Wybierz spośród różnych poziomów trudności i zaskocz sam siebie. Eksponat pozwala odkryć własne możliwości znajdowania nietypowych rozwiązań.

UKRYTE OBRAZY
Sztuka patrzenia dla zaawansowanych.
Czy świat zawsze wygląda tak samo? Popatrz na grafikę Istvána Orosza. A teraz jeszcze raz – ale tym razem na jej odbicie w cylindrycznym zwierciadle. Eksponat dowodzi, że to co widzisz, zależy od tego, jak patrzysz.


Eksperymenty wywołują salwy śmiechu, zaskakują i wzbudzają ciekawość wśród osób w każdym wieku. Eksponaty są interaktywne. To znaczy, że trzeba wszystkiego spróbować samodzielnie: dotknąć, sprawdzić, przetestować. Bo tak naprawdę głównym „eksponatem” wystawy jest jej odbiorca. Zwiedzający doświadczy, jak działają jego własne zmysły i mózg. Niejeden wynik eksperymentu może wprawić w zdumienie…


powrót

OFERTA

Powiat Wielicki Gmina Wieliczka Solne Miasto Wielickie Centrum Kultury